Máte pocit, že hybridy sú vo svete novinkou, ktorá je tu len zopár desaťročí? Mýlite sa. Prvé hybridné vozidlo totiž uzrelo svetlo sveta omnoho skôr. Sú to už takmer dve storočia! Samozrejme, s masovou výrobou hybridov sa začalo omnoho neskôr. Ak vás zaujíma, ako to všetko začalo, čítajte ďalej.

Úplne prvý elektromobil

Ak by sme sa mali baviť aj o iných ako osobných automobiloch, museli by sme sa vrátiť až kdesi do roku 1665. Vtedy údajne flámsky jezuitský kňaz a astronóm Ferdinand Verbiest skonštruoval malý parný povoz, ktorý bol zároveň ťahaný koňmi. Teoreticky teda šlo o prvý hybrid. Prvý elektrický automobil bol však skonštruovaný až niekedy pred rokom 1839. Jeho vynálezcom bol Škót Robert Anderson. Tento automobil mal však veľmi krátky dojazd a zložité dobíjanie. Začala sa však písať história elektromobilov.

Prvý skutočný hybrid – Porsche

Áno, práve Ferdinand Porsche sa zaslúžil o vznik prvého skutočného hybridného automobilu. Stalo sa tak v roku 1898, keď mladý, len 23 ročný Porsche, pracoval pre rakúsku spoločnosť Lohner. Spoločnosť v tom čase vyrábala povozy a kočiare, no chcela začať vyrábať kočiare, ktoré nebudú potrebovať kone. Preto si jej majiteľ – Jakob Lohner, najal konštruktéra Porscheho. Výsledkom bol automobil s benzínovým motorom, ktorý prostredníctvom generátora poháňal elektromotory umiestnené v predných kolesách. Auto sa stalo veľkou senzáciou a na Svetovej výstave v Paríži sa predalo hneď 300 kusov. O tom, že bolo mimoriadne účinné, svedčí aj fakt, že podobnú technológiu využívali o sto rokov neskôr hybridy Opel Ampera, či Volvo ReCharge. Svoj patent Porsche v roku 1906 odpredal istému Emilovi Jellinekovi, ktorý začal vyrábať elektromobily značky Mercedes.

Dá sa povedať, že až na hybrid, s ktorým prišla v roku 1915 spoločnosť Woods Motor Vehicle, sa až do šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia vo svete hybridov nič prevratné neodohralo. Čo bolo ďalej? To je už novodobá história hybridov…