Čo sa deje vo vnútri pneumatiky odhadnete len veľmi ťažko. Stav pneumatík ako laik dokážete odhaliť len po vizuálnej stránke. Možné je preveriť praskliny, dezén a disky. Veličinou, ktorú je možné merať, je tlak v pneumatikách. O skutočnom stave pneumatík pri jazde neviete nič. Preto vás môže náhle prekvapiť defekt. Výrobcovia pneumatík sa snažia vyjsť v ústrety šoférom a plánujú vyvinúť pneumatiky, ktoré by boli inteligentné a svoj stav dokázali kontrolovať úplne sami.

Pneumatiky vás držia na vozovke

Vo väčšine prípadov šoférov zaujíma stav motora, rozvodov a iných vnútorných častí vozidla. Samozrejme, že kontrola elektroniky a motora je dôležitá, zanedbať by ste však nemali ani kontrolu pneumatík. Veď práve zimné i letné pneumatiky vás držia na vozovke a sú vašim anjelom strážnym. Ruku na srdce, ako často prezriete pneumatiky? Ako často v nich meriate tlak? Staršie vozidlá nedokážu tlak v pneumatík merať, takže táto činnosť je na vás. Buď zmeriate tlak na čerpacej stanici, kúpite si manometer alebo si dáte do vozidla namontovať snímač tlaku pneumatík. Vybrať si je možné zo snímača priameho a nepriameho. Priamy snímač je umiestnený vo vnútri pneumatiky a dokonale signalizuje zmeny tlaku. Nepriamy snímač tlaku pneumatík komunikuje s ABS systémom, ktorý sleduje trakciu a na základe zmeny rýchlosti otáčania kolies deteguje prípadné zmeny stavu pneumatík. Je zrejmé, že nepriamy snímač je menej presný. Napriek tomu oba prístroje ušetria motoristovi čas a dokážu odhaliť problémy s tlakom v pneu.

Inteligentné pneumatiky sú na ceste

V súčasnosti sa pneumatiky vyrábajú z veľmi odolných a trvalých zmesí, ktoré uvádza označenie pneumatík. Vďaka kvalitným zmesiam sa zvyšuje ich životnosť a menej im hrozia poškodenia či defekty. Novinkou sú pneumatiky, ktoré priamo v plášti disponujú elektronickými snímačmi, senzormi a inými inteligentnými technológiami. Snímače dokonale kontrolujú pneumatiky počas každej jazdy. Motoristu informujú na palubnom počítači o zmene tlaku, teploty i prípadnom znížení hrúbky dezénu. Vďaka takýmto pneumatikám je možné kontrolovať aj vonkajšie prostredie t.j. vozovku. Prehľad o teplote vozovky, vlhkosti alebo prítomnosti ľadu zvyšuje bezpečnosť jazdy. Senzory je možné prepojiť s ostatnými elektronickými zariadeniami, ktoré samé upravia štýl jazdy s ohľadom na stav pneumatík a vozovky. Spojenie hliníkové disky a inteligentné pneumatiky je vskutku lákavé. Pri týchto vychytávkach však výrobcovia pneumatík nekončia. V budúcnosti by chceli na trh priviesť pneumatiky, ktoré by mali nízky valivý odpor a dokázali by pri jazde generovať elektrickú energiu pre chod elektromotora.