Každý jeden motorista musí pravidelne vymieňať zimné pneumatiky za letné a naopak. Na to, aby vám vydržali niekoľko sezón a nemuseli ste do nich zbytočne často investovať je potrebné ich dobre uskladniť. Prinášame vám pár tipov, pomocou ktorých to dokážete aj vy.

Čo všetko treba urobiť?

Zimné počasie sa k nám pomaly ale isto blíži a všetci majitelia vozidiel riešia rovnakú otázku, ktorou  je výmena pneumatík. Či ste už zimné pneumatiky vymenili alebo ešte nie, vedieť by ste mali, ako je dobré tie letné uskladniť. Tí, ktorí majú k dispozícii skladovacie priestory majú problém vyriešený, pretože je ideálne ich uložiť tam. Vhodná je napríklad garáž, pivnica alebo sklad, kde vám nebudú veľmi zavadzať a na jar ich znova pohodlne vytiahnete. Pneumatiky na diskoch je dobré uložiť naležato, ale nie všetky štyri na jednu kopu. Uložte na seba maximálne dve a umiestnite ich do police alebo špeciálneho stojana. Ak ste z tých, ktorí prezúvajú gumy bez diskov, v tom prípade ich uložte nastojato. Tento spôsob uskladnenia odporúčajú aj odborníci v pneuservisoch, ale pokojne sa ich ešte spýtajte aj sami. Veľmi dobrou radou je, že by sme mali uskladnené letné alebo zimné pneumatiky raz za mesiac pootočiť. Predídeme tak zbytočnému zdeformovaniu, ktoré ich dokáže znehodnotiť a skrátiť ich životnosť. Gumy v žiadnom prípade neskladujte vo vlhkom prostredí, kde budú odolávať mrazu alebo iným poveternostným podmienkam. Ak im chcete dať tie najlepšie podmienky na oddych, umiestnite ich na suchu, kde je stála teplota. Nevhodným riešením je napríklad plechová garáž, ktorá sa v lete prehrieva a naopak v zime v nej mrzne. Ak vhodný priestor na uskladnenie nemáte, obrátiť sa môžete aj na pneuservis. Za poplatok vám gumy dokonale uskladnia a vy nemusíte riešiť problémy s dostupným a vhodným priestorom.

Pred uskladnením zistite, či budete gumy ešte používať

Ešte pred uskladnením pneumatík na ďalšiu sezónu je dobré zistiť, či ich ešte niekedy obujete. Zničené a nevyhovujúce sa vám odkladať neoplatia a preto by ste si zbytočne zapratali priestor.  S kúpou nových sa však ponáhľať netreba, pretože v dnešnej dobe stačí pár klikov a máte za pár dní doma. Nie každý sa do problematiky vyzná a tým menej skúsenejším pomôžu pri výbere testy pneumatík. Každý rok ich vytvára renomovaná spoločnosť ADAC a niektoré renomované motoristické magazíny. Ich výsledky sa považujú za veľmi dôveryhodné a nápomocné, preto sa nimi môžete pokojne riadiť. Pri kúpe nie je dobré zamerať sa len na tie najlacnejšie pneumatiky, ale pozerať by ste mali najmä na bezpečnostné vlastnosti. Práve tie sú dôležité na to, aby vás auto bezpečne dopravilo tam, kam potrebujete.